Magyar UFO helyzetkép.
Kriston Endre. 2008.03.04. 14:47
Az elmúlt fél év meglehetősen érdekes fejleményeket hozott a hazai UFO-kutatásban és itt most nem arról van alapvetően szó, hogy hírtelen megnőtt a média érdeklődése a téma iránt, hanem arról, hogy ez az érdeklődés a korábbi gúnyos hangnem helyett (tisztelet a kivételnek) egyre inkább az objektivitás felé tolódott.
Kriston Endre:
Magyar UFO helyzetkép.
Az elmúlt fél év meglehetősen érdekes fejleményeket hozott a hazai UFO-kutatásban és itt most nem arról van alapvetően szó, hogy hírtelen megnőtt a média érdeklődése a téma iránt, hanem arról, hogy ez az érdeklődés a korábbi gúnyos hangnem helyett (tisztelet a kivételnek) egyre inkább az objektivitás felé tolódott.
Már az RTL Klub január elejei Mónika show-jának eltérítettekről szóló adása is korrektül lehetőséget adott az eltérítettek tapasztalatainak bemutatására, függetlenül attól, hogy ezeket mennyire fogadjuk el hitelesnek, ugyanakkor lehetőséget adott az ellentábor véleményének kinyilvánítására is, függetlenül attól, hogy ez a vélemény mennyire helytálló egy-egy esetre vonatkozóan.
Ez így van rendjén. A médiának objektívnek kell lennie, de azt is tudni kell, hogy nem egy esetben nehéz ezt az objektivitást megőriznie, pláne akkor, ha olyan témakört karol fel, mint amilyen az UFO kérdés, vagy az UFO-kutatás. Ez utóbbi szerepét már az említett műsor is kiemelte és az azóta eltelt időben egyre többször kapott hangsúlyt a médiában a tény: Magyarországon létezik az UFO-kutatás és aktívan tisztességesen végzik munkájukat az UFO-kutatók.
Az egyesek által oly sokat emlegetett UFO-mélypont mintha megszűnni látszana.
Tény és való, hogy korábban az úgynevezett ezoterikus vadhajtás nagyobb teret hódított a médiában, de a képviselői hamar lejáratták magukat és így egy-egy villanásszerű megnyilvánulásuk ma sem igazán használ az úgynevezett gyakorlati és elméleti kutatóknak. Legjobb példa lehet erre az Ufószövetség legutóbbi rendezvénye, amelyen egy idősebb úr azt állította magáról, hogy 13 millió éves, és különös képességekkel rendelkezik. Nosza, a szenzációs hírre azonnal lecsapott a média és ahelyett, hogy a rendezvényen elhangzott komoly kutatási eredményekről, a valóban érdekes és figyelemreméltó előadásokról és azok szakmai hátteréről írtak volna nyomban a szenzációra vetették magukat. (Pl. az Interneten megjelent híradás) Engem is több TV és sajtó keresett meg az ügyben és nem egy esetben igen nehezen sikerült meggyőzni az újságíró kollégákat, hogy az igazi UFO-kutatást nem az öregúr szenzáció ízű megnyilvánulása képviseli hanem az a komoly szakmai munka, amelynek során a különböző klubok, szervezetek, csoportok pénzt, időt és energiát nem kímélve erednek a rejtély megoldásának nyomába.
A XXI. században már a hazai UFO-kutatás is felnőtt a feladathoz. A korábban megosztott csoportosulások között egyre gyakoribb a szakmai eszmecsere. Ki-ki megtalálta már a maga helyét a hazai UFO-kutatásban és már csak kevesen vannak azok akik még mindig keresik azt. Az eddig tapasztalt - valljuk be: hatalmi érdekekből mesterségesen gerjesztett - széthúzást, mára felváltotta a közös munka és az információk kölcsönös megosztása, a kutatási feladatok elkülönítése és egymás munkájának kölcsönös segítése, elismerése. (Lásd UFO-díj)
Igaz itt és most csak azok nevében beszélhetek, akiktől visszajelzéseket kapok, de ez a kör napról napra bővül, hiszen mindenki jól tudja, hogy a jövő magyarországi UFO-kutatásának legfontosabb alappillére a kölcsönös bizalom és az információk egymás közötti megosztása. Örömömre szolgál, hogy több oldalról is elismerést kaptunk a RYUFOR Alapítvány internetes hírlevele kapcsán, amely hónapról, hónapra összefoglalja a hazai UFO-kutatás legfontosabb híreit információit és eljuttatja azt az érdeklődő klubok, szerveztek és magánszemélyek részére itthon és külföldön egyaránt.
Tény és való, hogy a hazai UFO-kutatás éveken át megosztott volt. Az is tény, hogy ebben a megosztottságban a felszín alatt ott volt az az egységes álláspont, amely szerint az UFO-kutatók legfontosabb feladata a az UFO-jelenség átfogó és tárgyilagos vizsgálata és a jelenséggel kapcsolatos tájékoztatás fenntartása. Ezen a téren segítenek az olyan hazai lapok mint a Színes UFO Ismeretterjesztő képeslap, Hihetetlen szórakoztató magazin és az UFOmagazin. Ez utóbbiak rendre felkarolják az ezoterikus témaköröket, a parajelenségek és a természetfeletti rejtélyekkel kapcsolatos vélemények esetek bemutatását is, míg a Színes UFO egyre inkább szakmai lapként csak az UFO-, és a tudományos kérdésekkel foglalkozik.
Ezen lapok köré csoportosulnak a hazai szervezetek is, hiszen kutatási eredményeiket csak ezen média révén van reményük nyilvánosságra hozni.
Ebből adódóan az UFO-kutatóknak ma már újságíróként is helyt kell állniuk nem elfeledkezve arról, hogy az általuk leírtak emberek ezreihez, tízezreihez jutnak el, befolyásolva gondolkodásukat, életszemléletüket és az írott szó nem egy esetben hatással van világnézetük vallási világképük alakulására is.
Biztos vagyok benne, hogy a hazai UFO-kutatókra komoly feladatok hárulnak a közeljövőben. Az elmúlt évek statisztikai adatai szerint a hazai UFO esetek száma, bár lassan, de évről évre egyenletesen emelkedik. Igaz mostanában elsősorban az UFO-észlelések kerültek túlsúlyba és az is igaz, hogy míg a kilencvenes években évente 100-150 eset történt, addig napjainkra ez a szám 50-re csökkent. (Hetente egy eset!) Ezek kivizsgálását értelemszerűen mindig az adott esethez legközelebbi kutatónak kell elvégeznie. Kivételt jelentenek az olyan összetettebb, vagy speciális esetek, mint az UFO-leszállások, a gabonakörök, amelyek során a megfelelő műszerezettségű vagy tapasztalatú kutató, illetve klub bevonása elengedhetetlen kell, hogy legyen.
Az esetek számának csökkenése nem jelenti azt, hogy az UFO-kutatókra ne hárulnának egyéb feladatok. Az eseteket fel kell dolgozni, össze kell hasonlítani más esetekkel, azonosságokat kell keresni és ezekből elméleti úton a megfelelő következtetéseket kell levonni, amely elméleteket végül közösen meg kell vitatni.
Ehhez elengedhetetlen, hogy az esetek feldolgozása egységes legyen legalább az olyan alapadatok tekintetében, mint az eset jellegének, időpontjának és helyszínének rögzítése. Nem egyszer előfordult már velem is, hogy egy-egy már korábban regisztrált esethez kapcsolódó kiegészítő bejelentés érkezett sokszor évekkel az adott esemény után. Az esemény pontos visszakereshetősége a fenti adatok birtokában meglehetősen pontosan működik.
Sajnos ma még nem minden szervezet illetve kutató tartja elengedhetetlenül fontosnak a fenti alapadatok rögzítését vagy épp az eset feldolgozása, közlése kapcsán ezek ismertetését.
A hazai UFO esetek átfogó feldolgozása még várat magára. Igaz a magunk részéről már elkezdtük a folyamatos statisztikai előkészítést , az esetek évenkénti gyűjteményének összeállítását és ezt igyekszünk is az Internet révén mindenki számára hozzáférhetővé tenni, de az adatbázis még koránt sem teljes.
Bár igaz, hogy 1022 június 22-től napjainkig mintegy 2000 esetleírás áll a rendelkezésre ezek folyamatos feldolgozása, évenkénti áttekintése időigényes és hosszadalmas munka. Nem olyan látványos és érdekes mint egy-egy UFO-eset helyszíni vizsgálata, de bizony beletartozik ez is az UFO-kutatásba.
Az adatok feldolgozása épp ezért a közeljövőben közös feladattá kell, hogy váljon és azok közzététele is elengedhetetlenül fontos. Így bárki kiegészítheti az adatbázist, esetleg felhívhatja a figyelmet arra, hogy ez és ez az eset téves megfigyelésre, műholdra, üstökösre stb. vezethető vissza, vagy épp saját klubjának adatbázisában akad kiegészítő információ ne adj isten fotó vagy filmdokumentum egy-egy adott esemény kapcsán.
Az adatok közzététele már csak azért is fontos, mert így mások - akár kíváncsi tudósok, de akár laikusok is - kialakíthatják az UFO-kkal kapcsolatos véleményüket, ne adj isten olyan összefüggésekre mutathatnak rá, amilyeneket mi UFO-kutatók nem veszünk, nem vettünk észre. Több szem többet lát.
Egy internetes adatbázis létrehozása azért sem utolsó szempont mert így a téma iránt érdeklődő média is könnyebben kialakíthatják véleményüket a hazai UFO-esetekről, a hazai UFO-kutatásról. Azt hiszem ilyen jellegű közös munkának kell majd a XXI. századi hazai UFO-kutatást meghatároznia.
Persze egy ilyen program megvalósítása menet közben újabb és újabb részfeladatokat határoz meg. Ott vannak például a különböző könyvekben feldolgozott hazai esetek, amelyeknek szintén be kell kerülnie az adatbázisba épp úgy, mint ahogyan a hazai napi, heti és havilapokban megjelent beszámolóknak.
Ilyen sikeres kutatási program volt az elmúlt évben a Jövővilág Alapítvány támogatásával megvalósított Mikrofilm Project, amelynek során Prusinszki István a Magyar UFO Kutatási Központ munkatársa hónapokig tartó könyvtári kutatásai során a századfordulós (XIX.-XX. század) hazai lapok tudósításait vette vizsgálat alá. Az ehhez hasonló programok megvalósítása kell, hogy a közeljövő hazai UFO-kutatásának alapjait nyújtsa.
Természetesen mindezek közben nem szabad elfelejtkezni az UFO esetek helyszíni vizsgálatáról sem és arról sem, hogy vannak olyan esetek, amelyek az évnek csak egy bizonyos időszakaira jellemzők. Ilyenek például a gabonakör jelenségek. Esetleges vizsgálatukra pedig már most fel kell készülni. Így hát ez kell, hogy most az első legyen...
|