Chupacabra.
Somogyi Csaba. 2009.09.27. 02:03
Az elmúlt évtizedben Nessie mellett a Chupacabra vált a leghíresebb kriptozoológiai, és ufókutatási témává. Maga a név egy spanyol szóösszetételből ered: Chupador de Cabras, kecskeszívó.
Az elmúlt évtizedben Nessie mellett a Chupacabra vált a leghíresebb kriptozoológiai, és ufókutatási témává. Maga a név egy spanyol szóösszetételből ered: Chupador de Cabras, kecskeszívó.
Az elmúlt évtizedben Nessie mellett a Chupacabra vált a leghíresebb kriptozoológiai, és ufókutatási témává.
Maga a név egy spanyol szóösszetételből ered: Chupador de Cabras, kecskeszívó.
A 1990-es évektől rengeteg háziállat halálát tulajdonítják neki, főleg a kecskékét. Áldozataiból az utolsó csepp vért is kiszívja, és csak két apró lyukat hagy nyomként a dögök nyakán. Ez, és még számos tulajdonsága tette az egyik legrejtélyesebb lénnyé a világon.
Megjelenésének előjelei már az 1970-es években láthatóak voltak. 1987-ben a Puerto Rico-i lapok, az El Vocero, és az El Nuevo Dia háziállatok rejtélyes haláleseteirők kezdett tudósítani.
Az elkövetőt akkor Vampiro De Mocanak, azaz Moca vámpírjának hívták, mivel az első esetek Moca kisvárosából valóak.
Idővel az állatok elhalálozás egyre nagyobb területekre kiterjedt. Dominika, Argentína, Bolívia, Chile, Kolumbia, Honduras, El Salvador, Panama, Peru, és Brazília lettek a Chupacabra vadászterületei. Az Egyesült Államok, és Mexikó szintén az érintett országok közt van, főleg Florida, és Texas területén.
A lényt magát 1994-ben látták először Puerto Rico-ban. A szemtanúk egy 100-120 cm magas, nagy szemű, tüskéshátú szárnyas lényként írták le.
1996-ig egészen 2000 csonkított állattetemet találtak összesen. Hivatásos szakértők, többek közt a Puerto Rico-i Földművelésügyi Minisztérium főállatorvosa, Hector Garcia véleménye szerint veszett kutyák, farkasok az elkövetők.
Mások szerint sátánista vallások tagjai, a véres rítusaikhoz ölték le az állatokat, hogy vérüket felhasználhassák.
Chile és Mexikó környékén egyre több csonkított szarvasmarhát találtak, így végül vadászatba kezdtek. Összeaszott kutyákon, és rühös sakálokon kívül azonban nem találtak semmit.
2002-ben megjelent Európa területén is, egy szerb kecskepásztor szemtanúja volt, ahogyan a nagy szemű, szőrös, szárnyas lény legyilkolta jószágait.
2005 Márciusában Közép-Oroszországban is felbukkant egy farmon. 22 pulyka és 30 bárány lett az áldozata. Az állatok vérét az utolsó cseppig kiszívta.
2006 Augusztusában és Szeptemberében számos országból érkeztek jelentések kutyaszerű lényekről, melyek állatokra támadnak.
A 15 éves Geordie Decker, és a 16 éves Berkshire-i Josh Underwood egy szürke, rókaszerű lény maradványait találták meg. A maradványok a Lost World Múzeumba kerültek.
2006 Decemberében Peruban egy farmer látta a szőrös, vörös szemű lényt, mely megölte a tulajdonában lévő vaddisznót. Elmondása szerint még sose látott állatot, ami olyan gyorsan mozgott volna.
Az utóbbi idők legmegrázóbb esete 2007 Májusában történt. A Kolumbiai Boyacában több mint 300 halott bárány tetemére találtak rá.
A lényről alkotott kép a szemtanúk leírásai alapján két részre oszthatóak. Az egyik változat szerint egy hüllőszerű, 180 cm magas, szürkés bőrű, kengurulábú vörös szemű lény. A másik variáció, egy 3-tól 6-méteres magasságig terjedő, szűrös testű, kutyaképű, szárnyas, denevérszerű állatról szól.
A biológusok által legelfogadottabb elmélet szerint viszont csak a Demodex atkák miatt megkopaszodó, rühös prérifarkasok. Ez az atka gyakran kopaszodást, és deformációt okoznak.
Mindezen dolgok azonban nem magyarázzák meg a szárnyas lényeket, a világító vörös szemeket, és azt, hogy az áldozatokból egytől egyig eltűnt minden csepp vér.
Sajnos, ahogyan az lenni szokott, ezt a legendát is elérte az ufóláz, így számos ufóhívő és ufológus által lejáratott a téma, a szemtanúk többsége pedig nevetség tárgyává lett.
Ezek után nem csoda, hogy a szakértők hoaxnak tekintik az ügyet, és csak a megszállott ufóhívők, és a kriptozoológusok foglalkoznak vele.
Ami biztos, hogy a Chupacabra nagy hatással volt, és van még ma is a világra, számtalan városi legenda alapját adja, az összeesküvés elméletekről nem is beszélve.
Somogyi Csaba.
|