A halálféreg.
Somogyi Csaba. 2009.09.27. 02:09
Mongol őslakosok évszázadok óta mesélnek egy hatalmas, föld alatt élő féregről.
Mongol őslakosok évszázadok óta mesélnek egy hatalmas, föld alatt élő féregről.
A találóan mongolian death wormnek nevezett lény állítólag másfél méter hosszú, s leginkább marhabélre emlékeztet. Képes mérget fecskendezni, mely némely beszámoló szerint úgy mar, mint a sav, ezenkívűl elektromosságot is előállít. Hihetetlenül agresszív, emberekre, lovakra és tevékre is bátran rátámad. Kevesen tudják, hogy a Dűne és a Tremors című filmek föld alatti szörnyetegeit is erről a féregről mintázták.
Az 1900-ig még a kriptozoológusok által sem ismert lényt számtalan expedíció próbálta megtalálni az évek folyamán. Ray Chapman Andrews 1922-ben a Természettudományi Múzeum megbízásából utazott Mongóliába, ahol az ország vezetője arra kérte, fogjon el egy halálférget, de sajnos nem járt sikerrel. 24 évvel később egy orosz paleontológus, Antonovics Efremov is megemlítette a lényt könyvében. Egy cseh kutató, Ivan Mackerle 2004-ig három expedíciót szervezett az állat felkutatására, eredmény nélkül.
A kudarcba fulladt kutatómunkák miatt sokan elbizonytalanodtak a lény létezését illetően. Sokak szerint a szemtanúk egy köpködő kobrát nézhettek féregnek, vagy egy lábatlan sivatagi gyíkot. Ennek ellentmond, hogy a nomád mongolok már századok óta a sivatagban élnek, nehezen elképzelhető tehát, hogy ilyen köznapi állatokakkal tévesztenék össze a lényt. A kutatások időközben folytatódnak, elképzelhető, hogy hamarosan kriptozoológiai áttörésnek lehetünk szemtanúi, mikor sikerült kézre keríteni egy ilyen teremtményt.
Somogyi Csaba.
|