Azonosították Nofretetét?
2010.05.25. 23:55
A szépséges Nofretete, a reformer fáraó, Ekhnaton kedvenc felesége hirtelen és titokzatosan tűnt el a történelem színpadáról. Sokan találgatták ennek okát. Egy új kutatási eredmény talán segít megfejteni a rejtély egy részét....
Azonosították Nofretetét?
A szépséges Nofretete, a reformer fáraó, Ekhnaton kedvenc felesége hirtelen és titokzatosan tűnt el a történelem színpadáról. Sokan találgatták ennek okát. Egy új kutatási eredmény talán segít megfejteni a rejtély egy részét.
Susan James egyiptológus újabb vizsgálatai ugyanis azt a véleményt támasztják alá, hogy a fáraó felesége nem tűnt el teljesen a szemünk elől. Múmiája ott van a kairói Egyiptomi Múzeumban 614070 besorolási számmal. Valójában ő a nevezetes Idősebb Nő. Ekhnaton fáraó eredetileg IV. Amenhotep néven lépett trónra Kr. e. 1346-ban, ám elvetve elődei többistenhitét, Aton istent tette meg egyedüli istenné Egyiptomban, s ennek alátámasztására változtatta nevét is Ekhnatonra.
Őt magát, feleségét, lányait számos, élethű ábrázolás örökítette meg. Uralma vége felé, Kr. e. 1333 körül azonban egyszerre csak eltűnt szeretett felesége a szobrokról és a festményekről. Okát csak találgatni tudták. Lehet, hogy meghalt Nofretete, lehet, hogy a fáraó taszította el magától valamilyen okból. Az ábrázolásokon a királyné helyén, a fáraó mellett megjelent Szemenkhkaré, egy eléggé rejtélyes figura. Róla is keveset tudunk, talán Ekhnaton valamilyen rokona volt.
A fáraó halála után pedig nagyon rövid ideig utóda. Szemenkhkáré halála után Tutankhamon lépett a trónra, aki talán Eknhaton fia volt. Mindenesetre visszaállította a régi, többistenhitet, s megint Amont - mint nevében is jelezte - tette meg a legfőbb istennek. Az Ekhnatont és családját megörökítő szobrokat, festményeket, véseteket ekkor az Amon-papok mindenünnen eltávolították, lerombolták, nevüket a feliratokból kikaparták.
Néhány szobor és ábrázolás azonban megmaradt. Így például a berlini múzeum őrzi Nofretete csodálatos fejszobrát. Most ennek vonásait hasonlították össze az eddig azonosítatlan Idősebb Nő rendkívül jó állapotban megmaradt arcvonásaival. James arra a megállapításra jutott, hogy a két személy egy és ugyanaz. Ám a múmiát azért nevezik idősebbnek, mert megtalálásakor a régészek korát negyvenévesre becsülték. Nefretete pedig húszas évei végén járhatott, amikor eltűnt. Az Idősebb Nőt Victor Loret találta meg a XIX. század legvégén a Királyok Völgyében II. Amenhotep sírépítményében. A KV 35 (King?s Valley, Királyok Völgye 35-ös sorszámú) sírépítménye az egyik legnagyobb felfedezés volt az egyiptológia történetében.
Számos fáraó és egyéb előkelőség múmiája került elő onnan. Az egyik rejtett kamrában három múmia feküdt a padlón. Szarkofágjukból kiemelve minden felirat nélkül dobták őket a kamrába. A kutatók megállapították, hogy egyikük egy fiatalember. (Némelyek szerint Tuthmoszisz, III. Amenhotep legidősebb fia, aki korán meghalt, s ezért Ekhnaton lépett trónra.) A másik két múmia nő volt. Az egyik fiatalabb, a másik idősebb. Az 1,45 méter magas Idősebb Nő -- akin Loret szerint még mindig jól kivehető volt egykori "hideg szépsége" -- haja nagyon jó állapotban maradt meg (annak ellenére, hogy a fosztogatók valamiért különös figyelmet szenteltek neki, mivel a másik két holttesttel ellentétben a múmiapólyát több helyen átlyukasztották, s megszurkálták az arcot is). Tutankhamon koporsójában egy hajtincset is találtak, egyesek szerint nagyanyjáét, Teje királynőét. Mivel a két haj azonosnak látszott, sokan úgy vélték, hogy az Idősebb Nő Teje. A 61070-es számú múmia fogait és csontjait azonban most újra megvizsgálták, s kiderült, hogy valójában 29 +/- 5 éves kora körül halhatott meg. Így már nagyon is valószínűnek látszik, hogy Nofretete az Idősebb Nő. A Berlinben lévő fejszobron megfigyelhető, jellegzetes hosszú fejűség, a dolikocefália, amely egyébként a XVIII. dinasztia tagjaira egyként jellemző volt -- a múmia koponyáján is megfigyelhető. A múmia előkelő voltára utal a rendkívül gondos balzsamozás is. Most DNS-vizsgálatokkal próbálják megállapítani a rokoni kapcsolatait.
|